PROBLEMY Z SIECIĄ KOMPUTEROWĄ

Większość firm posiada sieci komputerowe, a od jej stanu technicznego i wydajności zależy sprawne funkcjonowanie każdej firmy. Nawet najmniejsza awaria, jak brak połączeń sieciowych przez kilkadziesiąt minut może spowodować straty idące w tysiące złotych.

Typowa infrastruktura IT w firmie składa się z następujących elementów:

 • hardware, czyli sprzęt komputerowy i peryferia
 • software, czyli oprogramowania
 • sieci komputerowej

Diagnostyka hardware i software – jest to zadanie informatyka zatrudnionego w przedsiębiorstwie. Niestety koszty pracownicze są wysokie i zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest podpisanie umowy z firmą oferującą obsługę serwisową. W przypadku sieci komputerowej sytuacja jest poważniejsza ponieważ oprócz wiedzy potrzebne jest osprzęt instalacyjny oraz wieloletnie doświadczenie, a sprawność działania sieci zależy od wielu czynników.

 ZAKUP KOLEJNEGO SPRZĘTU

Wiele peryferii sieciowych sprzedawanych przez renomowane firmy jest fabrycznie gotowych do użytku. Teoretycznie można je wyjąć z pudełka, podłączyć do sieci oraz zasilania. Producent sprzedał urządzenie, a informatyk jest zadowolony, bo podłączył je i działa – nie mogłoby być lepiej.  Realia niestety są inne samo działanie urządzeń często nie wystarcza. Producentom zależy na bezproblemowym uruchomieniu urządzenia przez użytkownika, ale ma ono działać w jak największej ilości możliwych konfiguracji. Urządzenie podłączone do sieci bez odpowiedniej konfiguracji z reguły działa, ale oprócz założonej przez informatyka pracy, wykonuje ono bardzo dużo niepotrzebnych operacji, które mogą spowolnić transfer danych nawet do 90 procent!

Istnieje również kwestia bezpieczeństwa przy sieciach bezprzewodowych, które wymagają sporej wiedzy i doświadczenia w konfiguracji.

Jak wiadomo, sieć komputerowa jest tworzona pod kątem potrzeb firmy, więc nie można mówić o unifikacji rozwiązań. Bardzo często przy rozbudowie sieci okazuje się, że jej wydajność drastycznie spada lub pojawiają się przerwy w jej działaniu. Sieć komputerowa musi być przemyślana i tak zaprojektowana, aby możliwa była jej rozbudowa w przyszłości. Brak konsekwencji, wiedzy i pozorna oszczędność w przedsiębiorstwie, w bezpośredni sposób przekładają się na wydatki na szybsze serwery, czy kolejny sprzęt. Wszystko po to, aby przyspieszyć pracę i wydajność w firmie – a być może wystarczyło sprawdzić posiadane zasoby, aby efekt był lepszy przy dużo mniejszych wydatkach firmy?

CZY TWÓJ INFORMATYK ZNA SIĘ NA SIECIACH W SPOSÓB WYSTARCZJĄCY

Zagadnienia związane z sieciami informatycznymi są dosyć trudnymi i wymagającymi od osób nie tylko bardzo wiedzy teoretycznej ale też i przede wszystkim praktycznej. Niemal niewykonalnym jest nauczenie się poprawnej administracji siecią z książek, bez korzystania z pomocy i znajomości tematu przez specjalistów, brania udziału w szkoleniach.

Czy administrator lub informatyk w Twojej firmie jest w stanie wytłumaczyć bardziej zaawansowane pojęcia związane z siecią komputerową takie jak:

 • adresy MAC IEEE
 • typy ruchu rozgłoszeniowego
 • Ethernet vs. Token Ring
 • protokoły IEEE 802.2, a routing
 • protokół IP, a adresowanie
 • ICMP i jego rola w podsieci
 • IPX
 • różnice działania UDP, TCP, SPX i SPX II
 • protokoły DHCP, SMB, NCP, NFS, FTP, czy HTTP

Jeżeli nie zna odpowiedzi na te pytania to niestety jest duża szansa, iż sieć w firmie jest źle skonfigurowana i nie działa optymalnie.

Źle działająca sieć komputerowa to zawsze strata dla każdej firmy.

NASZA PROPOZYCJA DLA SIECI KOMPUTEROWEJ

 1. Wykonujemy diagnostykę całej sieci i usług powiązanych
 2. Badamy sieć fizycznie oraz technologicznie (rozbudowa sieci)
 3. Badamy
  1. wydajność i infrastrukturę sieci (Ethernet)
  2. protokoły warstwy sieciowej
  3. wydajność w warstwie TCP/IP
  4. wydajność w warstwie IPX/SPX
  5. wydajność dla innych protokołów na życzenie klienta
 4. Sprawdzamy błędy transmisji siei oraz urządzenia i ich ilość
 5. Analizujemy wydajnośś transmisyjną sieci
 6. Optymalna rozbudowa lub modyfikacja Twojej sieci

Nasi  specjaliści sieciowi zajmują się nie tylko sprawdzeniem działania sieci, ale również przedstawieniem propozycji naprawy usterek, czy optymalizacji posiadanej sieci. Pomiarów dokonujemy przy użyciu profesjonalnych urządzeń testujących. Jesteśmy w stanie stwierdzić, gdzie i co powodujące utratę wydajności sieci.

Bardzo często pracownicy firmy wykorzystują internet do udostępniania, czy ściągania dużych ilości danych. Skutkuje to natychmiastowym zmniejszeniem przepustowości
i jednocześnie spowolnieniem pracy pracowników. Najczęstszymi przykładami są serwisy społecznościowe typu: YouTube, zalukaj.tv aplikacje torrent, czy radia internetowe. Nawet nieszkodliwe strony www potrafią generować duzy ruch
w sieci – nie wspominając o istotnym fakcie, iż pracownicy otrzymują wynagrodzenie za pracę, a nie za wykorzystywanie zasobów sieci dla własnej przyjemności.